Antialerginio filtro mitas, arba kodėl taip brukamas F7 filtras?

Turinys

Nemaža dalis Lietuvos filtrų prekybininkų bruka F7 oro filtrą po epitetu „antialerginis“. Vėdinimo rinkos dalyviams toks epitetas ir dalies yra juokingas, ne tik todėl, kad alergijas sukelia daugybė faktorių, ne tik žiedadulkės, bet ir krūva kitų alergenų, bet ir pats pavadinimo pasirinkimas.

Iš kur kilo antialerginio filtro epitetas

Istoriškai vėdinimo įrenginiuose atsiradę filtrai turėjo pirminę funkciją: apsaugoti vidinius komponentus nuo užsiteršimo: tiek organinėmis medžiagomis, kaip vabzdžiai, pūkai ir kt., tiek ir neorganinėmis, kaip pvz. dulkės. Iš pačio filtro buvo reikalaujama visų pirma ne tik apsaugos, bet ir mažų slėgio nuostolių, kurie lemia didesnes energijos sąnaudas. Būtent dėl didelių slėgio nuostolių gamintojai vengia naudoti F7 ir aukštesnės klasės filtrus bazinėse komplektacijose.

Daugumas gamintojų, ypač iš Vakarų Europos, kaip Brink, Wolf, Zehnder, Nillan ir kt. siekia taupyti energiją, nes elektra pakankamai brangi. Todėl naudoja vielinius ar medžiagos formos G3/G4 klasės filtrus standartinėse komplektacijose, kad pasiekti kuo mažesnes elektros sąnaudas vėdinimui. Kadangi visgi klientai norėjo ir geresnės apsaugos, nusprendė įvesti dar vieną filtrą, bet tokį, kur tiktų užterštam pramoninių regionų klimatui, tam puikiai tiko F7 filtras. Kad populiariai atskirtų nuo G3/G4 kai kurie gamintojai jį pavadinimo Pollen arba žiedadulkių filtru.

Standartai

EN779 standarte buvo nustatytos filtrų klasės, universalaus 0.4 mikronu dalelių mišinio pagalba. Oro filtrai vėdinimui buvo klasifikuojami, kaip grubaus G3-G4, vidutinio M5-M6 ir smulkaus F7-F9. Tačiau vartotojui buvo sudėtinga paaiškint, ką kuris filtras filtruoja, todėl vienas gamintojas pvz. F7 filtrui priskyrė net antibakterinio filtravimo funkciją.

 

Naujas ISO 16890 standartas įnešė aiškumą į situaciją, nes filtrai testuojami su skirtingais dalelių mišiniais, ir nurodomas filtravimo efektyvumas tam tikram dalelių mišiniui: 0.3-1 mikrono ePM1 klasės nustatymui, 0.3-2.5 mikrono – ePM2.5 ir 0.3-10 mikrono –  ePM10. Kas jau nepraėjo tų dalelių efektyvumo testų atliko į Coarse klasę. Taip gimė naujos klasės:

daleliu dydziai

Nemaža dalis gamintojų buvo panikoje, nes paaiškėjo, kad jų F7 filtras filtruoja tik PM2.5 daleles (tokiu buvo ir Komfovent F7 filtrai), o M5 nukrenta į Coarse klasę (pvz. Systemair atskiri filtrai).

 

Pačios ePM1 klasės filtrų populiarinimu ėmėsi filtrų rinkos lyderiai per Eurovent organizaciją. Pagrindinė kliūtis, kad Europoje nematuojamas ePM1 dalelių kiekis, o tik ePM2.5, tam nesitrukdė, tad įsigalėjo standartas, kad ePM1 filtras yra kaip ir F7 filtro atitikmuo. Kartu tai lėmė didesnius slėgio nuostolius, bei didesnes el.sąnaudas galutiniam vartotojui.

Žiedadulkės ir oro teršalai

Pačios žiedadulkės palyginus su ePM1 ar F7 filtro galimybėmis yra gerokai per didelės. Žiedadulkės yra pakankamai stambios dalelės, matomos plika akimi, nes jų dydis svyruoja nuo 15 iki 200 mikronų. Dažniausiai alergijas sukeliančių žiedadulkių matmenys yra žemiau.

Kadangi žiedadulkes yra didesnės nei 15 mikronų, tai ePM10 arba M5-M6 klasių filtrai efektyviai jas sulaiko. Tokie filtrai yra standartiškai naudojami Komfovent atskiruose SALDA ir eilėje kitų gamintojų rekuperatorių. O pateis ePM10 klasės filtro slėgio nuostoliai gerokai mažesni, nei ePM1 analogo. Tad antialerginio karūna gali pasidabinti ir jis.

 

Tai kam tada reikalingi ePM1 klasės filtrai? Reiktų pagirti Europos aplinkosaugininkų pastangas, kad žiūrint į Europos oro užterštumo žemėlapį, nesimato tokių spalvų, kaip Azijos šalyse. Kaip jau minėta, apsiribojama ePM2.5 dalelių matavimais. Šios dalelės susidaro kūrenimo proceso metu (transportas, šildymas, pramonė) arba reaguojant kitiems teršalams, kaip sieros dioksidui. azoto oksidams, amoniakui ir kt. T.y. iš esmės tai apsauga nuo organinės kilmės dalelių. Dėl didelio užterštumo, dalis Azijos didmiesčių gyventojų nešioja respiratorius, kad apsaugotų ne nuo virusų, o nuo šių dalelių. Lietuvoje matavimų duomenimis oras pakankamai kokybiškas, išskyrus didmiesčių centrus, pagrindinius transporto mazgus. PM2.5 dalelių padidėja šildymo sezono metu, kai gyventojai pradeda kūrentis neaiškios kokybės kietu kuru.

Išvados

Apibendrinant, jei norite apsisaugoti nuo alerginės slogos ir sutaupyti, tai M5 filtras geras pasirinkimas. Jei gyvenate šalia intensyvaus kelio, pramonės rajono ar didesnio miesto centre – rinkinės F7 filtrą. Nepermokėkite kartu su CleanFilter.