Ar rekuperatoriaus filtrai apsaugo nuo Koronaviruso?

Turinys

Pagrindinė vėdinimo įrenginių filtrų paskirtis yra apsaugoti vidaus komponentus nuo užsiteršimo smulkiosiomis dalelėmis ir tiekti sveiką orą į patalpas. Vėdinimo filtrai yra klasifikuojami pagal ISO 16890 standartą į keturias kategorijas: ePM1 (filtruoja PM1 daleles didesniu nei 50% efektyvumu), ePM2.5 (filtruoja PM2.5 daleles didesniu nei 50% efektyvumu), ePM10 (filtruoja PM10 daleles didesniu nei 50% efektyvumu) ir Coarse (filtruoja PM10 daleles mažesniu nei 50% efektyvumu).

daleliu dydziai

Norint nustatyti efektyvumą atliekami testai su dalelių mišiniu specializuotose laboratorijose (testuoti filtrai), nors reikia pastebėti, kad dalis prastesnių filtrų gamintojų, tiesiog parašo medžiagos teorines charakteristikas arba šiaip ką nurodo gamintojai iš Kinijos, Turkijos ir kt.

ePM1 klasės filtrai sugaudo nemažą dalį pavojingų dalelių, kurių matmenys 0.3-1µm. Pvz. CleanFilter ePM1 70% (buv. F7 klasė) filtras sulaiko net 70% tokių dalelių. Todėl efektyviai sulaiko visas alergizuojančias daleles, taip pat net dalį smogo dalelių (0.001-1 µm). Verta pastebėti, kad vėdinimo filtrai neskirti apsaugoti nuo smulkiausių mikrorganizmų, bakterijų ar virusų. Nors teko pastebėti keletą gamintojų, kurie tai minėjo savo reklaminėje medžiagoje. 

Korona viruso (2019-nCoV) dydis yra 120-160 nm arba 0.12-0.16µm, todėl ePM1 klasės vėdinimo filtrai paties viruso nesulaikytų. Virusų ir bakterijų filtravimui yra skirti EPA/HEPA filtrai, kurie sulaiko iki 99.9950.3 µm dalelių. Tačiau slėgio kritimas per tokius filtrus yra labai didelis, todėl didelės prasmės dėti į „buitinius“ rekuperatorius EPA ar HEPA filtrus nėra. Norint pilnai apsaugoti nuo mikroorganizmų vėdinimo sistemose naudojamos UV lempos. Jos naudojamos dažniausiai “higieniniuose” vėdinimo įrenginiuose, skirtuose ligoninėms ir pan. 

Virusas persiduoda lašeliniu būdu kosėjant. Mokslininkai yra apskaičiavę vidutinį kosulio lašelių dydį. Jis varijuoja nuo 0.35 iki 2.5 µm. 38.3% jų yra 0.8-2.5 µm tokio dydžio dalelės gan efektyviai sulaikomos ir ePM1 klasės filtro. Tačiau daugumos smulkiausių kosulio dalelių ePM1 klasės filtras nesulaikys.

Kartu reikia atsižvelgti, kad Korona virusas pateks į namo vėdinimo sistemą iš lauko yra maža, nes vėdinimo sistemos paėmimas paprastai būna toli nutolęs nuo galimo viruso šaltinio – sergančio žmogaus.

Tačiau efektyvus vėdinimo filtras sugaudo kenksmingas daleles, kurios gali patekti į kraujotakos sistemą ir sąlygoti vėžio vystymąsi, širdies ir kraujagyslių ligas ar demenciją. Savo ruožtu, alergizuojančios dalelės jautiems žmonėms nusilpnina imuninę sistemą ir jis tampa labiau pažeidžiamas infekcijoms.

Kiekvienu atveju filtrą pasirinkite pagal savo jautrumą ir gyvenamąją aplinką. Tai padės susikurti švarų orą patalpose sveikesniam gyvenimui.