FILTRAVIMO POREIKĮ VILNIEČIAI GALI NUSTATYTI SU NAUJA SISTEMA

Turinys

Vilniaus miestas įdiegė ir paleido naują oro taršos stebėjimo sistemą: https://miestoplauciai.vilnius.lt/orotarsa/ . Visa eilė įvairių sensorių daugelyje miesto vietų leidžia įsivertinti oro kokybę mieste ir taip imtis priemonių savo ir savo artimųjų sveikatos apsaugai.

Vienas iš jų tinkamo filtro parinkimas vėdinimo sistemoje. ISO16890 standartas leidžia įvertinti, kaip naudojamas filtras padės pagerinti orą jūsų namuose. Vėdinimo filtrai yra klasifikuojami pagal filtruojamas daleles ir efektyvumą joms.

Pats filtro pavadinimas parodo, koks jo efektyvumas nustatymos dalelėms. Dažniausiai pasitaikantys rekuperatorių filtrai:

iso16890 lentele

1. ePM1 55% (EN779 – F7). Filtras sulaikys daugiau nei 55% 0.3-1 mikrono dalelių. Efektyvumas didesnėms pvz. 0.3-10 mikrono dalelėms bus net 90-95%. Тоkius filtrus standartiškai naudoja pvz. FLEXIT, bei kaip alternatyvius filtrus daugumas kitų rekuperatorių gamintojų.

2. ePM10 55% (EN779 – M5). Filtras sulaikys daugiau nei 55% 0.3-10 mikrono dalelių. Tuo tarpu efektyvumas smulkiausioms 0.3-1 mikrono dalelėms bus tik kiek didesnis nei 5%. Tokius filtrus naudoja kaip standartinius pvz. lietuviškų rekuperatorių Oxygen gamintojas, bei panašaus efektyvumo (ePM10 50%) – Komfovent.

3. Coarse 60-75% (ЕN779 – G3/G4). Filtras sulaikys mažesnį nei 50% 0.3-10% mikrono dalelių kiekį. Nebus apsaugos nuo PM2.5 ar PM1 dalelių. Jie gana populiarūs tarp gamintojų dėl žemų slėgio nuostolių, todėl standartiškai sumontuoti Brink, Blauberg, SALDA Smarty ir kitų gamintojų rekuperatoriuose.

Didžiausias užterštumas dažniausiai būna PM10 dalelėmis. Pvz. 2022-03-23, jis viršija normas. Taip dažnai atsitinka dėl sauso oro ir intensyvesnio transporto, kuris sukelia dulkes. Šiose zonose reiktų naudoti minimaliai ePM10 (M5) ir aukštesnės klasės filtrus.

PM10 daleliu tarsa

PM2.5 dalelės atsiranda didžiąja dalimi dėl degimo procesų: transporto, kūrenimo. Šių dalelių koncentracijos padidėjimui turi sezoniškumas (šildymo sezonas). Jos kenksmingesnės už PM10 daleles, nes gali pateikti į kraujotakos sistemą ir įtakoti lėtines ligas. 2022-03-23 d. koncentracija atskirose zonose gana aukšta. Apsaugai rekomenduojami ePM2.5 (M6) ir aukštesnės klasės filtrai.

ePM2,5 daleliu tarsa

Džiugu, kad kenksmingiausių PM1 dalelių koncentracija mažesnė. Jas efektyviai sulaiko ePM1 (F7) ir aukštesnsės klasės filtrai.

PM1 daleliu tarsa

Mechaniniai filtrai skirti kietosiomis dalelėmis sulaikyti. Tačiau ne mažesnę žalą gali daryti dujos, kaip NOx, O3 ir kt. Šias dujas gali sugerti tik filtrai su aktyviosios anglies elementais ar pluoštu. Džiugu, kad sensoriai nerodo didelės taršos. Anglies pluošto filtrai taip pat sugeria lakiąsias daleles (kvapus), todėl populiaresni senuose vienbučių namų kvartaluose.

O3 trasa

Žiedadulkėms jautrūs žmonės išėję į lauką iškart pajunta sezono pradžią. Džiugu, kad žemėlapyje pateikiama informacija apie pagrindines alergizuojančias žiedadulkes ir jų koncentraciją.

 

Žiedadulkės – gana stambios dalelės, didesnės nei 15 mikronų. Jas jau dalinai sulaiko ir Coarse (G4) klasės filtrai. Tačiau efektyvi apsauga su ne mažesnės kaip ePM10 (M5) klasės filtru.

Renkantis filtrą svarbu ir „nepersistengti“ su efektyvumu. Didėjant filtro efektyvumui, didėja jo pasipriešinimas, todėl tai įtakoja didesnes energijos sąnaudas, triukšmingumą, tiekiamo oro srautą, bei eksploatacijos laikotarpį.

CleanFilter siūlo visą spektrą filtrų sprendimų rekuperatoriams, kad užtikrinti pilną apsaugą. Juos rasite mūsų parduotuvėje: https://cleanfilter.eu/lt/shop/

Kategorijos: Naudinga žinoti