Kaip atpažinti kokybišką filtrą?

Turinys

Visi filtrų pardavėjai reklamose žymi “kokybiškas” ar net “itin” “kokybiškas” filtras. Tačiau ar visada tai tiesa? Filtrai yra techninis produktas ir turi aiškius kokybės kriterijus. Panagrinėkime panelinius filtrus, kurie plačiai naudojami populiariausiuose rekuperatoriuose Komfovent, Salda, Flexit, Brofer ir kt.

Rinkoje išskirtume du tipus gamintojų. Vieni jų gamina filtrus pramoniniu būdu, tačiau yra ir smulkiųjų gamintojų, kurie gamina mechaniniu-rankiniu būdu:

  • Pramoniu būdu gaminanti filtrus įmonė, įprastai turi savo automatizuotas medžiagos gofravimo stakles, klijavimo ir gamybos linijas. Skiriamas didelis dėmesys filtro matmenų tikslumui, konstrukcijos sandarumui, techninėms charakteristikoms. Gaminant efektyvesnius (M5 arba ePM10 klasių ir aukščiau) filtrinė medžiaga yra priklijuojama prie rėmelio. Tokie filtrai originaliai naudojami rekuperatorių gamintojų įrenginiuose. Gamintojai filtrus reguliariai testuoja išorinėse įmonėse, kad nustatyti efektyvumą, slėgio kritimą.

     

     

  • Mechaniniu-rankiniu būdu gaminantys filtrus gamintojai (pavadinkime juos “manufaktūrininkais”) neturi pilnos gamybos įrangos. Dažniausiai medžiaga perkama iš trečių šalių, tarkime, kad ir kokia „vokišką“, jau sugofruota. Tokia medžiaga būna kelių standartinių aukščių. Rėmelis iškertamas išskirtinai iš metalo lakšto (todėl kraštinės visos gana aštrios), sulankstomas, į jį įdedama filtravimo medžiaga, kraštinė sutvirtinama kniede. Filtravimo medžiaga įprastai nepriklijuojama prie rėmelio, o sandarumas „užtikrinamas“ tik įvarža. Kadangi testavimas kainuoja, dažniausiai filtrai netestuojami, arba testuojami retais atvejais. Kito tipo rėmeliai negalimi, nes technologiškai neturima kito varianto, nei cinkuota skarda…

Tai kuo skiriasi šie skirtingų gamintojų tipų filtrai:

kokybiskas filtras
nekokybiškas filtras

1.       Konstrukcijos sandarumas. Standartiškai filtrai su nepriklijuota prie rėmelio medžiaga naudojami tik iki G4 (Coarse) klasės, efektyvesnių (M5 (ePM10), F7 (ePM1)) medžiaga priklijuojama. Dažno metaliniu rėmeliu filtro atveju net F7 klasės filtro medžiaga nepriklijuota, dalis teršalų (pvz. alergenų, pelėsio sporų, degimo dalelių ir pan.) praeina tarp filtro ir rėmelio ir patenka ant vidaus komponentų, į ortakius bei į patalpas.

2.       Filtravimo duomenų teisingumas. Nuo 2018-06-30 įsigaliojo ISO 16890 standartas, kuris įpareigoja pateikti gamintoją filtro (ne medžiagos!) filtravimo efektyvimą. Filtravimo efektyvumas nustatomas testuojant, tačiau „manufaktūrininkai“ dažnai to nesilaiko. Pateikiamas filtravimo medžiagos efektyvumas arba tiesiog pateikiami teoriniai pamąstymai. Pvz. vienas kinietiškų filtrų gamintojas teigė, kad filtrų niekada netestavo, tačiau spėja, jog klasė ePM1 60%.

3.       Atitikimas originaliam filtrui. Gaminojas rekuperatoriaus konstrukciją pritaiko originaliam filtrui. Todėl, renkantis filtrą metaliniu rėmeliu, o ne kartotoniniu ar sintetiniu, galite prisidaryti problemų:

a.   Pažeisti laikiklius ir tarpines. Skirtingų rėmelių filtrams yra naudojami skirtingi laikikliai. Metaliniai rėmeliai yra standūs, todėl rekuperatoriuose, kur originaliai naudojamas filtras metaliniu rėmeliu dažnai naudojami prispaudėjai. Tuo tarpu kartotinis ar sintetinis rėmelis yra lankstesnis, t.y. prisitaiko prie laikiklių formos, todėl naudojami paprasti laikikliai, į kuriuos įstumiamas filtras. Kodėl tai svarbu? Filtrai turi matmenų paklaidas, o metalinis rėmelis dar didžiausias. Jei jis bus kiek didesnis, jį grūsdami galite ilgainiui deformuoti laikiklius.

b.       Pažeisti EPP korpusą. EPP arba liaudiškai „putplasčio“ korpusai sparčiai populiarėja tarp gamintojų. Naujieji Domekt serijos rekuperatoriai (įskaitant Domekt R 300 V), SALDA Smarty, Brofer, Blauberg ir daugumas kitų yra su tokiu korpusu. Filtras įstatomas į laikiklius ir durelėmis ar dangteliu yra prispaudžiamas prie korpuso. Standus metalinis rėmelis gali palikti įspaudus EPP korpuse ar net jį pažeisti.

c.     Netekti garantijos. Kitos konstrukcijos pakaitinių dalių naudojimas, pvz. filtrų metaliniu rėmeliu, gali būti formalus pagrindas netaikyti garantijos, ypatingai jei nustatys ryšį tarp filtro ir gedimo.

4.       Patogus naudojimas ir utilizavimas, tvarumas. Gamintojas stengiasi užtikrinti patogumą eksploatuojant ir aptarnaujant įrenginį. Filtro kartoniniu ar sintetiniu rėmeliais utilizavimas yra patogesnis, nes filtravimo medžiaga utilizuojama kartu su rėmeliu. Metalinį rėmelį atskirose rinkose reikia atskirti nuo purvinos medžiagos.

5.       Filtravimo medžiagos aukštis. Pramoniniu būdu gaminamuose filtruose, gofravimo įranga leidžia pagaminti reikiamo aukščio medžiagą, todėl jos aukštis yra maksimalus. Firmos, kurios perka jau sugofruotą medžiagą, įprastai gauna ją kelių standartinių dydžių. Todėl į filtrus įstatoma medžiaga būna net iki 15% žemesnė nei originaliame filtre. O tai mažesnis filtravimo plotas = didesni slėgio nuostoliai, trumpesnis tarnavimo laikotarpis.

 

6.       Energetinis efektyvumas. Svarbus ne tik filtravimo efektyvumas, bet ir filtro energetinis efektyvumas, t.y. kuo mažesni slėgio nuostoliai. Didelės kompanijos skiria ypatingai didelį dėmesį, kad filtravimo efektyvumas būtų pasiekiamas kuo mažesniais slėgio nuostoliais, todėl bandomos įvairios medžiagos, vykdomi testai. „Manufaktūrinių“ gamintojų galimybės ribotos. Tiesa, ten energetinis efektyvumas dažnai pasiekiamas sandarumo stoka. 

Daugumas kitų argumentų ar įmantrių aprašymų dalinai yra marketinginis triukas. Kartais pasitaiko ir keistų argumentų. Panagrinėkime pora jų.

  1. Metalinis rėmelis tvirtesnis ir atseit tik jis atlaiko visą eksploatacijos laikotarpį. Lieka keista tada, kodėl daugumas originalių filtrų yra kartotiniu ar sintetiniu rėmeliais. Netiesiogiai tuo bandoma pasakyti, kad Komfovent, Zehnder, Flexit ir kitų įmonių inžinieriai taupo tą 0.4-1€ savikainos skirtumą dėl kito rėmelio tipo, rizikuodami kokybe. Pramoniniu būdu gaminami ir filtrai metaliniais rėmeliai (tik juose medžiaga įklijuojama), kurie daugiau naudojami, kai yra spec. poreikiai vėdinimui. Kartoninis rėmelis yra pakankamo tvirtumo, norint jį sulenkti per vidurį, reikia pakankamai stipriai spustelti. Pats kartonas yra impregnuotas ir atsparus drėgmei, ir laiko visą eksploatacijos laikotarpį. Net konkurentų reklamoje pateikiamas panaudotas originalus Komfovent filtras nėra praradęs formos eksploatacijos metu.
  2. „Higieniškesnis“ sprendimas. Reikalavimus higieniškiems agregatams iš principo galima rasti VDI 6022 standarte. Nei vienas „buitinis“ rekuperatorius to standarto neatitinka, nes šis standartas taikomas įrenginiams naudojamiems ligoninėse ir panašiose įstaigose. Kad pagaminti „higienišką“ vėdinimo įrenginį, turi būti parenkami specialūs komponentai ir medžiagos (tarpinės, izoliacinės medžiagos ir kt.), specialiūs reikalavimai taikomi ir pačiai rekuperatoriaus konstrukcijai. Daugumas filtrų pardavėjų tiesiog deklaruoja, kad filtro medžiaga atitinka VDI 6022 standartą, o ne filtras. Patys filtrai metaliniu rėmeliu neatitinka standarto reikalavimų, nes higieniškų vėdinimo įrenginių standartuose reikalaujama atsparumo korozijai klasė yra C3, o tai reiškia, kad rėmelis minimaliai turi būti pagamintas iš aliuminio, o ne pigesnės cinkuotos skardos. Svarbu pastebėti, kad nemažai dėmesio standartas skiria filtravimo efektyvumui, tad neužsandarinti filtrai negali užtikrinti vėdinimo higienos.

CleanFilter tikslas yra tiekti kokybiškus filtrus, optimalią kainą vartotojui pasiekiant didelėmis apimtimis, o ne kokybės sąskaita. Tačiau rinkoje pasitaiko ir kitokių sprendimų. Ne LT rinkoje irgi yra ne itin kokybiškų filtrų metaliniais rėmeliais, ypatingai atvežamų iš už ES ribų. Tačiau jie ten iki 20% pigesni už kokybiškus filtrus kartotiniais ar sintetiniais rėmeliais.

Kategorijos: Naudinga žinoti