Kodėl gamintojai nenaudoja filtrų metaliniu rėmeliu?

Turinys

Rasti panelinį filtrą su metaliniu rėmeliu naujame gyvenamosios paskirties rekuperatoriuje maždaug tokia pat tikimybė, kaip kasetinį magnetofoną naujoje mašinoje. Iš principo tai dar vienas požymis, kad tokio rekuperatoriaus reiktų vengti. Jau eilę metų naudojami arba filtrai kartoniniu rėmeliu, arba, nauja tendencija, sintetiniu rėmeliu. Visų populiariausių Lietuvoje rekuperatorių modelių: Domekt, Salda, Zehnder, Blauberg ir kt. nenaudoja filtrų sintetiniu rėmeliu. Ir visa tai dėl keleto priežasčių:

  • Mažesnis filtravimo medžiagos aukštis. Dėl metalinio rėmelio konstrukcijos filtravimo medžiagos aukštis būna iki 8% mažesnis.Todėl mažesnis ir filtravimo paviršiaus plotas: trumpesnis tarnavimas, didesni energijos nuostoliai.
  • Problematiškas rėmelio sujungimas. Rėmelio lankstinys sujungiamas kniede viename kampe. Ten susidaro nemažas tarpelis, kas įtakoja didesnius užteršto oro pratekėjimus. 
  • Problematiškas medžiagos priklijavimas. Lyginant su kartotiniu rėmeliu, priklijuoti kokybiškai medžiagą prie metalinio rėmelio sudėtingiau. Todėl didesnė tikimybė, kad oras pratekės apeidamas filtravimo medžiagą. Į dalį filtrų metaliniu rėmeliu gofruota medžiaga tiesiog įstatoma neklijuojant.
  • Ergonomiškumas. Metalinis rėmelis būna aštriais kraštais, todėl nenorint įsipjauti būtina elgtis atsargiai ir rekomenduojama naudoti pirštines. Nešdamas fotografuoti tą praleidau ????
  • Didesnės matmenų paklaidos. Norint užtikrinti sandarumą, būtinas nepriekaištingas rėmelio tikslumas. Filtrų kartotiniu ar sintetiniu rėmeliu matmenų paklaidos yra apie 1 mm, tuo tarpu metaliniu rėmeliu iki 2-3 mm.
  • Chloridinė korozija. Metalinis filtrų rėmelis gaminamas iš ne aukščiausios kokybės cinkuotos skartos, kuri yra neapsaugota nuo chloridinės korozijos pasitaikančios pakrančių regionuose.
  • Filtro laikiklių dėvėjimasis ir pažeidimai. Daugumoje rekuperatorių filtrų laikikliai yra stalčiukų tipo, į kuriuos įstumiamas filtras. Kartoninis ar sintetinis rėmelis prisitaiko prie formos, priglusdamas prie laikiklių paviršiaus. Metalinis rėmelis priešingai yra įstatomas su įvarža, todėl laikui bėgant deformuoja laikiklius. Atsiranda ne tik nesandarumas, bet ir sudėtinga įstatyti filtrus po lubomis sumontuotiems rekuperatoriams.
  • Sudėtingas utilizavimas. Filtrai tiek kartotiniu tiek ir sintetiniu rėmeliu gali būti patogiai utilizuojami ir deginami. Metalinio rėmelio atveju, rėmelis turi būti išardomas, o nešvari medžiaga tvarkingai išlupama iš rėmelio. Ne pats maloniausias darbas, tiesa?
rekuperatorių filtrų rėmeliai

Filtrai paveikslėlyje (nuo didžiausio): komercinės paskirties filtras metaliniu rėmeliu RIRS 1200 V EKO 3.0, filtras kartotiniu rėmeliu Domekt R 450 V, filtras sintetiniu rėmeliu Blauberg Komfort EC S 200

Metaliniu rėmeliu filtrai dažniau naudojami komerciniuose vėdinimo įrenginiuose, kur filtro kraštinės ilgis  įprastai nuo 80 cm ilgio. Tam yra pritaikoma ir filtrų laikiklio konstrukcija: filtras yra įstatomas ir prispaudžiamas, taip užtikrinant filtravimo mazgo sandarumą ir ilgaamžiškumą. Tačiau ir čia vis dėlto daugiau sutinkama panelinių filtrų kartoniniais ar plastikiniais rėmeliais.

Domekt R 250 F rekuperatoriaus filtras originalus

Paveikslėlyje originalus Komfovent filtras Domek R 250 F rekuperatoriui su kartotiniu rėmeliu.

Kategorijos: Naudinga žinoti