Kodėl reikia keisti filtrus?

Turinys

Dažnai gaunu šį klausimą iš klientų. Vienas mano draugų, sužinojęs, kad jo Domekt R 400 V reikia keisti filtrus buvo nustebintas: „Juk suprantu, kodėl dulkių siurbliui reikia juos pakeisti, bet juk čia ne tas pats!” 

Pagrindinis dalykas, kuo gąsdina vėdinimo kompanijos, nesvarbu ar tai SALDA, Wolf, FLEXIT, ar Swegon yra ta, kad jei nekeisite filtrų, jūsų garantija bus anuliuota. Ir iš tikro nenustebkite, kad įvykus kokiam nors gedimui, bus užduotas klausimas, kada paskutinį kartą keitėte filtrus. Ir nors gedimas bus ne dėl filtrų, bet kuri kompanija pasinaudos galimybe atšaukti savo įsipareigojimus. Panašiai nutiko ir su mano kolegos Volvo. Pagailėjo pinigų pirmam serviso aptarnavimui, ir teko atsisveikinti su garantija. Belieka tikėtis, kad patikima įranga tarnaus bent tuos 5 metus.

Tačiau filtrų keitimas nėra tik garantijos klausimas. Pirmas dalykas, kuris turi būti svarbus, ypatingai, jei būsto paskola verčia tvirčiau susiveržti diržus – didesnės elektros sąnaudos. Jei jūsų vėdinimo įrenginys pakankamai prikimštas automatikos, kaip pvz. SALDOS Smarty 3XP, jūs galite nusistatyti, kad jums palaikomas pastovus oro srautas. (Matau jau KOMFOVENT atstovus, šaukiančius, kad jei to reikia ir pas mus galite prisijungti patys prisijungti juos prie mūsų automatikos atskirai, tik turėkite elektrotechnikos inžinieriaus diplomą. Tokiu atveju besiteršiant filtrui jums bus užtikrinamas komfortabilus mikroklimatas. Tačiau energijos sąnaudos pastoviai didės. Tačiau kiek?

Kaip užsiteršę filtrai tuština jūsų pinigines

Kadangi SALDA yra vienas iš nedaugelio vėdinimo įrangos gamintojų, kurių rekuperatoriams gali paskaičiuoti parametrus, tame tarpe ir elektros sąnaudas, pasinaudosime jų programa. Tarkime gyvenate nuosavame name ir turite jau minėtą Smarty 3XP. Pradiniai nustatymai yra 300 m3/h prie 100 Pa. Teršiantis filtrams jūsų agregatas stengsis kompensuoti srauto kritimą ir kreivė keisis sekančiai:

Jums bus užtikrinamas panašus oro srautas iki bus pasiektas didžiausias galimas slėgio kritimo taškas. Peržengus jį, sistema negalės palaikyti norimo oro srauto ir oro srautas nuosekliai mažės pagal viršutinę liniją.

Kaip tai susiję su energijos sunaudojimu ir pinigais?

Matosi, gal šiuo atveju labai užteršti filtrai „reikalauja“ 1.7 karto didesnės galios, tame tarpe ir lemia didesnes išlaidas elektrai. Ribiniu atveju, jei pastoviai vėdinsite tuo pačiu srautu patalpas gausite maždaug tokį sąnaudų pokytį per mėnesį.

Maksimalus skirtumas gaunasi 6.6  per mėn. Atrodo nedaug… (Dėl mažų energijos sąnaudų dėkokime Europos Sąjungai, kuri privertė vėdinimo įrangos gamintojus naudoti našius EC tipo ventiliatorius.) Juo labiau, kad pvz. FLEXIT UNI 3 filtrų komplektas pas kai kuriuos mano konkurentus kainuoja ir 50 . Tačiau per metus jau gaunasi papildomai 79 €. Vadinasi jau slėgiui kritimui išaugus 150 Pa verta pagalvoti apie filtrų keitimą. 

Mažesnis oro srautas – prastesnis namų mikroklimatas

Tačiau, kaip jau minėjau ankstesniame straipsnyje, daugumas gyvenamųjų patalpų rekuperatorių gamintojų neleidžia sau prabangos įdėti slėgio keitiklius. Tas ir yra keisčiausia, nes pvz. paprastai perkant brangesnį automobilį, turėtume gauti kažką daugiau… Kai atsisėdau į draugo Audi A6, mačiau daugiau įdomių dalykų, negu mano darbinio Caddy. Bet net ir brangiausi vėdinimo prekių ženklai, kaip Systemair, ar tas pats Flexit, taupo. Mokate tik už ženklą, todėl nenustebkite, kad prabangus vakarų įmonių rekuperatorius bus pagamintas Lietuvoje.

Taigi daugumas namų rekuperatorių neturi slėgio keitiklių. Kas tada vyksta teršiantis filtrams? Čia paprasčiau, pvz. Domekt R 200 V arba RIRS 400 HE EKO 3.0 atveju jūsų įrenginys vėdinimui naudos tą patį energijos kiekį, tačiau šviežio oro gausite vis mažiau. Panagrinėkite tą patį atvejį su Smarty 3XP.

Tokiu atveju jums oro kiekis mažėtų sekančiai:

Danijos rekomenduojama šviežio oro norma 1 asmeniui yra 10 l/s arba 36 m3/h. Atmeskime oro kiekį skirtą kvapam šalinti ir kt., tarkime apie 60 m3/h, tokiu atveju  asmenų šeimai reikia ~  180m3/h, arba bendrai 240 m3/h. Todėl didėjant oro užterštumui oro kokybė jūsų namuose pastoviai mažės. Tai gali rodyti, pvz. pradėsiantys rasoti langai, jaustis kvapai ar pan. Vėdinimo srities ekspertai pradės man aiškinti, kad gali padidinti oro srautą nustatymuose ir gauti tą oro kiekį (čia panašiai kaip su pastoviu oro srautu, tik rankinis rėžimas). Tačiau kuris iš vartotojų tą moka padaryti? Ar išvis nori tuo užsiimti? Be to kai kuriuose įrenginiuose, jei jūs turite pigiausią pultelį, kad tarkime ir FLEXIT UNI 2, to nepadarysite.

Ir pabaigai

Teoriškai viskas gražu. Tačiau Europos Sąjunga nereikalauja, kad „buitiniams“ rekuperatoriams būtų sumontuoti slėgio davikliai ar relės, kurie fiksuotų filtrų užterštumą. Visi vieningai naudoja laikmatį, kurį neretai apsidrausdami nustato, galvodami apie prasčiausią variantą. Bet apie tai kituose straipsniuose.

Apibendrinus viską: laiku nepakeitę filtrų ne tik rizikuojate garantija ir įrenginio ilgaamžiškumu, bet ir galite tikėtis didesnių sąskaitų už elektrą ar ne tokio kokybiško klimato patalpose.