Oro filtrų rekuperatoriams parinkimo taisyklės

Turinys

Kokį filtrą rinktis iš eilės alternatyvų? Nesvarbu ar tai SALDA, Komfovent, Systemair, Flexit ar Wolf rekuperatorius, pagrindinės taisyklės šios.

1. Gamintojo techninė dokumentacija

Rekuperatorius atvyksta su originaliu filtrų komplektu. Pagal juos gamintojas būna išsitestavęs vėdinimo įrenginius. Techninėje dokumentacijoje jis būna nurodęs galimas filtrų alternatyvas tam gaminiui. Todėl pasirinkę kitos klasės filtrus (pvz. pigius Coarse vietoje ePM10 arba efektyvesnius ePM1, jei leidžia tik Coarse), pažeistumėte garantinius reikalavimus ir gedimo atveju galėtų netaikyti savo garantijos.

2. Lauko užterštumas

A. Gyvenate netoli pramonės rajonų, judrių gatvių ir apskritai didelio miesto teritorijoje, kietųjų dalelių kiekis ore žymiai viršija Pasaulio Sveikatos Organizacijos normas. Kad oras atitiktų keliamus reikalavimus, reikalingas ePM1 (F7) klasės filtras. T.y. ne tik žiedadulkės kenkia sveikatai…

B. Jei gyvenate priemiesčio teritorijoje arba nedidelėje gyvenvietėje, oro užterštumas nėra didelis, užteks ir  ePM10 (M5) klasės filtro. Tačiau čia išimtis, jei iš ūkininko purkštuvo pesticidai, herbicidai ir fungicidai liejasi laisvai netoli jūsų namų, rinkitės ePM1 klasės filtrą, bent jau sezono metu.

C. Jei gyvenate gamtoje, iš principo jums tinka tokios pat kokybės oras, koks lauke, užtenka ir Coarse (G3-G4) klasės filtrų.

Kokia oro kokybė pas jus? Užterštumo duomenys pateikiami: http://oras.gamta.lt/cms/index

3. Jūsų jautrumas teršalams.

Jei jus kamuoja alergijos ar astma, nepagailėkite pinigų ePM1 (F7) klasės filtrui. Ar jaučiate kokia palaima, kai kamuoja šienligė būti prekybos centre? Ten standartiškai naudoja ePM1 klasės filtrus.

4. Tik testuoti filtrai

Kadangi nauja klasifikacija ISO 16890 jau galioja nuo 2018 m. liepos. Save gerbiantys gamintojai yra išsitestavę filtrus ir pateikia jų klasifikaciją pagal naują standartą. Dažniausiai šalia senos klasės G3, G4, M5, M6, F7 ir t.t. nurodo ir jų naują klasę Coarse, ePM10, ePM2.5, ePM1, bei jo efektyvumą procentais. Lenkijos ir Kauno namudiniai gamintojai to nedaro, tikėtinai dėl testavimo kaštų ir žemos kokybės, todėl iš esmės gaunate katę maiše. Nėra tikslo tada mokėti už jų F7 filtrą didesnių pinigų, jei pvz. smulkios dalelės gali pareiti filtro sujungimus. 

Daugiau apie naują standartą: 

https://cleanfilter.eu/lt/palaikymas/naujasis-en-iso-16890-standartas/

5. Jokiu būdu nenaudokite ePM1 (F7) filtro šalinamam iš namų orui valyti.

ePM1 ar ePM2.5 (F8, F7) filtro yra didesni slėgio nuostoliai nei ePM10 (M5, M6) ar Coarse (G3, G4) klasės filtrų, todėl ištraukiamo oro ventiliatorius naudoja daugiau energijos tam pačiam srautui. Ką tai reiškia? Tai pinigai į balą. Kodėl tai daroma? Mažesnis sandėlis… Tas galioja ne tik prekiautojams, bet ir pvz. rekuperatorių gamintojams, kaip FLEXIT, Komfovent. Optimalūs variantai: ePM1+ePM10 (F7+M5), ePM1+Coarse (F7+G4/G3), ePM2.5+ePM10 (F7+M5), ePM10+ePM10 (M5+M5), ePM10+Coarse (M5+G4/G3).