Oxygen X-Air 200: standartiškas rekuperatorius Lietuvos rinkai

Turinys

Vis daugiau ES šalių įtraukia į statybos reglamentus privalomą vėdinimo su šilumos atgavimu įrengimą. Todėl tokių vėdinimo įrenginių, populiariai vadinamų „rekuperatoriais“ kasmet auga. Nenuostabu, kad rinkoje randasi vis daugiau žaidėjų. Šalia tokių rinkos senbuvių, kaip Systemair, Swegon, Flexit, Zehnder, Wolf, Brink ar lietuviškų Komfovent ir SALDA atsiranda vis daugiau naujų gamintojų. Ypatingai didelį aktyvumą reiškia kiniečiai ir kitų rytų šalių gamintojai, kurie prisidengdami garsiais prekių ženklais (kad ir Electrolux), pardavinėja žemesnės kokybės produktus.

Tad klausimas ką gali pasiūlyti šioje lietuviškas taip vadinamas „startuolis“. Kad galėtume priskirti gaminį vienam ar kitam segmentui, reikia pažiūrėti, kur gaminys taiko.

Iš esmės rinkoje yra trys dideli segmentai. Į pirmą papuola didieji vakarų Europos gamintojai. Dėl polinkio manyti, kad vakarų Europos gamintojas siūlo aukštesnės kokybės produkciją, jų prekės, nors ir įprastai kokybiškos, geriau išdirbtos ir novatoriškesnės, bet antkainiai būna perdėti. Tarp tokių Lietuvoje veikiančių paminėtini: Systemair, Zehnder, Wolf, Brink ir kt. Jie užima didžiausias dalis vakarų Europos rinkose.

Antras segmentas tai rytinės ES gamintojai, dažnai kopijuojantys vakarų prekės ženklus. Tai Komfovent, Salda, čekų 2VV ir eilė kitų mažiau žinomų gamintojų. Kopijuodami vakariečius, jie naudoja analogiškas medžiagas, taupydami darbo jėgos sąskaita, ir iš dalies mažiau investuodami į produktų vystymą. Todėl neretai būna naujuose modeliuose bėdų, kurias su laiku išsitaiso.

Trečias segmentas rytų gamintojai. Jie bando taupyti pagrindinių komponentų: ventiliatorių, automatikos, šilumokaičių ir kt. sąskaita. Produktas gaunasi pigesnis, bet ir patikimumas kartu nukenčia. Nemaža dalis pigesnių produktų yra orientuoti į šiltesnio klimato regionus ir vystyti atsižvelgiant į rytų Azijos rinkos poreikius. Todėl elektrinio šildytuvo valdymas arba lauko oro pašildymas nėra valdomas rekuperatoriaus automatikos.

Konstrukcija. X-Air 200 yra po lubomis montuojamas vėdinimo įrenginys su plokšteliniu šilumokaičiu ir EC tipo varikliais. Kadangi panaudoti kokybiški ebmpapst ventiliatoriai, recair šilumokaitis, tai komponentų kokybe susilygina su kitais ES gamintojais, įskaitant ir vakarų Europos prekės ženklus. EPP korpusas užtikrina, kad įrenginys yra sandarus ir lengvas (23 kg.), kas patogu montuojant palubėje. EPP korpusas yra populiariausias šiuo metu naudojamas korpusas plokšteliniuose vėdinimo įrenginiuose, nes kartu ir pagreitina bei atpigina surinkimą. Vienas iš trūkumų: prastesnė garso izoliacija, todėl nenuostabu, jog ir Oxygen X-AIR 200 atskaitos sraute garso galios lygis nuo korpuso: 49 dB ir tai maždaug tiek pat kaip indaplovė skleidžia. Kas sveikintina: integruotas pirminis šildytuvas. Pas dalį gamintojų (pvz. SALDA ir kt.) pirminis šildytuvas tokio tipo vėdinimo įrenginiuose yra montuojamas išorėje ir perkamas atskirai, kas lemia didesnes montavimo išlaidas. Galima teigti, jog įrenginys (skirtingai pvz. nuo Itališkų rekuperatorių) adaptuotas centrinės Europos klimatui. Tiekimo oro šildytuvas, kaip įprasta yra išorinis ir perkamas atskirai. Siūlomi keli variantai filtrų, kaip tradiciškai daugumas vėdinimo įrenginių, turi keletą alternatyvų: X-AIR 200 paneliniai filtrai G4+M5, G4+F7 ir, ko nesiūlo dauguma gamintojų yra alternatyva su angliniu filtru kvapams šalinti.

Asociatyvi nuotrauka. ebmpapst ventiliatorius

Asociatyvi nuotrauka. recair šilumokaitis

Techniniai parametrai. Oxygen X-AIR maksimalus oro srautas prie 100 Pa – 191 m3/h. Todėl jis orientuotas į vidutinio dydžio ekonominius apartamentus. Juose dažnai mažai būna vietos, todėl įrenginys paslepiamas po pakabinamomis lubomis, kur nors koridoriuje ar pan. tipo pagalbinėje patalpoje. Šiems įrenginiams svarbus jo aukštis, todėl neretai nukenčia garsinės charakteristikos, šilumos atgavimas ir kaina. Palyginkime su atitinkamais konkurentų gaminiais: SALDA Smarty 2XP, Komfovent Domekt CF-150-F, Brink Renovent Sky 200, Paul Climos 200. 

Brink renovent sky 200

Brink Renovent Sky 200

Domekt CF 150 F

Komfovent Domekt CF-150-F

Paul Climos 200

Paul Climos 200

Smarty 2XP SALDA

SALDA Smarty 2XP

Techninės charakteristikos neparodo jokių išskirtinesnių Oxygen X-Air 200 savybių.

Šilumos atgavimas mažesnis nei vidutinis, kiek geresnis nei Paul, bet Paul modelis jau gana senas. Rinkoje šiuo metu vyrauja didesnis 85% šilumos atgavimo koeficientas plokšteliniuose rekuperatoriuose.

Elektros sąnaudos vėdinimui aukštesnės nei vidutinės, įvertinus net kad naudojami efektyvūs ebmpapst ventiliatoriai.

Triukšmas nuo įrenginio, kaip ir anksčiau minėta gana standartinis. Bute tai gali sukelti nepatogumų, nes rekomenduojama norma gyvenamosiose patalpose 30-35 dB, o įvertinus pertvaras, bendras erdves ir atstumus galimas nepatogumas, ypatingai nakties metu. Tiesa sakant, aš visada abejojau Komfovent duomenimis, bet kaip sakant, tai jų atsakomybė.

Vidinis oro pasimaišymas yra gana aukštas. Plokštelinių rekuperatorių privalumas prieš rotorinius yra tas, kad praktiškai nesimaišo ištraukiamas oras su tiekiamu ir galima pajungti orą iš sanitarinių mazgų ir virtuvės. 2.3 proc. jau arčiau gerų rotorinių rekuperatorių, nei prie gerų plokštelinių. Oxygen reiktų pagerinti vidinį sandarumą.

Išorinio nuotėkio lygmuo yra gana standartinis rekuperatoriams su EPP korpusu. Šia charakteristika Oxygen nenusileidžia nuo konkurentų.

Aukštis yra standartinis, ir net žemesnis nei Komfovent Domekt CF-150-F, kurio oro srautas mažesnis.

Galima daryti išvadą, kad Oxygen X-AIR 200 niekuo neišsiskiria ir dalis charakteristikų prastesnės už analogus. Kaip iš „startuolio“ norėtus išskirtinesnių sprendimų.

Valdymas. Oxygen X-AIR 200 kaip ir daugumas kitų vėdinimo įrenginių turi dviejų tipų valdymo pultelius: paprastą pigų ir liečiamu ekranu brangesnį. Pigesnis pultas su rankenėle yra kiek pasenusio dizaino ir nepalyginamas su Komfovent alternatyva. Trūksta taip pat valdymo išmaniąja programėle, prijungimo prie išmanaus namo sistemų.

Aprašyme nurodomas tik vienas apsaugos nuo šilumokaičio užšalimo būdas – pirminio pašildytuvo pajungimas, kai daugumas gamintojų siūlo, pvz. ir oro srautų disbalansą, ventiliatorių lėtinimą bei pan. Oro kokybės (CO2 ir santykinės drėgmės) davikliai yra išoriniai. Kai dalis siūlo santykinės drėgmės integruotus daviklius. Nesiūlomas VOC (lakiųjų dalelių) daviklis. Automatika labai standartinė tokiam įrenginiui ir niekuo neišsiskiria sprendimai. Priešingai pvz. estų startuolio Airobot, kuris siūlo pilnai automatizuotą vėdinimą. Žinoma automatika geresnė nei daugumos rytų gamintojų ar net pietų Europos gamintojų įrenginių, tačiau jie orientuoti į kitas klimatines zonas.

Oxygen X-Air 200 pultelis

komfovent c 6.1

Komfovent C6.1 pultelis

Patikimumas. Lyginant Oxygen organizaciją, reiktų paminėti, kad joje oficialiai dirba 4-6 žmonės, kuriems pagarba už ambicingumą kuriant produktą ir jo sukūrimą. Tačiau tuo pačiu tai yra minusas, lyginant su senai veikiančiomis Lietuvoje organizacijomis, kaip Komfovent, SALDA, jau nekalbant apie vakarų Europos gamintojus. Organizacija startavo 2016 m. ir nesimato spartaus augimo, būdingo „startuoliams“.  Taip pat nesimato naujų produktų, kurie papildytų gamą. Tikimasi, kad rekuperatorius tarnaus iki 10 metų, todėl jaunai organizacijai reikia dar įrodyti, kad sugebės užtikrinti bent jau atsarginių komponentų tiekimą ilgesniu laikotarpiu.

Daugumas aukščiau analizuotų gaminių (Komfovent, Brink ir kt.) praeina testavimus vidinėse ir išorinėse laboratorijose prieš patekdami į rinką. Taip pat duomenys yra patvirtinamai išorinėse sertifikavimo įmonėse, kaip pvz. Pasyvaus namo institutas. Oxygen negali tuo pasigirti, todėl tai dar vienas minusas palyginus su kitais analizuotais vėdinimo įrangos gamintojais.

Dėl atsarginių komponentų, pvz. filtrų reikia irgi pastebėti, kad dalies gamintojų, pvz. Brink originalūs filtrai kainuoja pigiau jų oficialiose atstovybėse, negu siūlo Oxygen filtrus jų svetainė.

Reziumuojant. Oxygen X-AIR yra standartinis rekuperatorius, kuris iš principo neišsiskiria iš rinkoje siūlomų centrinės ir vakarų Europos gamintojų įrenginių. Privalumas: naudojami kokybiški komponentai. Pagrindiniai trūkumai, kiek mažesnis šilumos atgavimo koeficientas, gana aukšti vidiniai nuotėkiai, bei didokas triukšmingumas. Trūksta, kaip iš „startuolio“ novatoriškesnių sprendimų, kuriuos stengiasi pasiūlyti panašaus tipo „startuoliai“, siūlydami nišinius produktus. Kitaip tariant trūksta cinkelio, kuris užkabintų rinktis šį produktą Kaip jauna ir nedidelė organizacija, Oxygen gali pasiūlyti lankstumą ir geresnę kainą. Tačiau kartu tai trūkumas, nes sėkmė priklausys nuo savo patikimumo įrodymo vartotojui.